Najdłuższy Wieczór w Parowozowni Skierniewice

Po ostatnim Dniu Otwartym, 5 października, o godz. 19.00 zorganizowaliśmy również ostatni w tym roku „Wieczór w Parowozowni”. Wspólnie z przybyłymi gośćmi zobaczyliśmy dwa filmy fabularne absolwentów warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji w reżyserii Konrada Łęckiego.

Pre Mortem, banner

  • Pre mortem” (33 min.) – mówiący o losach kilku polskich oficerów rozstrzelanych w Katyniu.
  • Imperator” (40 min.) – rozgrywający się w okresie starożytnego Rzymu, dotykający tak ważnych również i dzisiaj pojęć lojalności i uczciwości w zderzeniu z kulisami dążenia sprawowania władzy.
Ostatni Wieczór w Parowozowni, 2013

Powód pojawienia się obu filmów jest prosty. Część zdjęć do filmu “Pre mortem” powstała w grudniu 2012 r. właśnie w naszej parowozowni. U nas, w przejmującym grudniowym zimnie, studenci warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji nakręcili trzy sceny prezentujące transport polskich żołnierzy do Katynia. Zagrały nasze cztery wagony kryte oraz parowóz „Ferrum”. Skład pchała lokomotywa Ls60. W role polskich oficerów oraz funkcjonariuszy NKWD wcielili się aktorzy (Paweł Deląg, Cezary Kaźmierski, Marcin Kwaśny, Marcin Troński, Jarosław Witaszczyk, Robert Wrzosek) oraz członkowie trzech grup rekonstrukcyjnych.

Po pokazie filmów odbyło się spotkanie z ich twórcami: Lidią Sadowską (produkcja), Szymonem Szewczykiem (autorem muzyki), Maciejem Fryszerem (autorem fotosów) oraz aktorem Jarosławem Witaszczykiem. Filmy wzbudziły ogromne emocje i wywołały trwającą blisko dwie godziny niezwykle interesującą dyskusję. Był to najdłużej trwający „Wieczór w Parowozowni”. Na kolejny cykl wydarzeń kulturalnych zapraszamy za rok!

Na górę strony