Księgoznaki dla PSMK

W połowie ubiegłego roku pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, dr Krzysztof Marek Bąk zorganizował wśród absolwentów i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie mini konkurs na ekslibris dla naszego Stowarzyszenia. Z nadesłanych prac czteroosobowe jury międzynarodowe wybrało najlepsze, z których sześć uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami. Laureaci otrzymali dyplomy od PSMK oraz upominki, które przekazali nasi koledzy, Ryszard Bandosz i Marek Moczulski. Podziękować osobiści pomysłodawcy konkursu i niektórym twórcom księgoznaków mogli oni w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu w czasie wernisażu wystawy „10+1. Krzysztof Marek Bąk i studenci I Pracowni Grafiki Cyfrowej Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego”. Wernisaż odbył się 22 stycznia bieżącego roku. Wystawa czynna do 14 lutego.

Autorzy prac Kilkoro autorów prac na konkurs ekslibrisu dla PSMK przyjechało na wernisaż wystawy, pierwsi z lewej dr K. M. Bąk i R. Bandosz.

Karolina Gilewicz na tle plansz wystawowych ze swoimi pracami Karolina Gilewicz na tle plansz wystawowych ze swoimi pracami (w prawym dolnym rogu nagrodzony księgoznak dla PSMK).
Fot. Anna Buta-Kluska (Warszawska Galeria Ekslibrisu)

Głównym celem organizowanych przez mnie konkursów wewnętrznych – powiedział dr K. M. Bąk – jest chęć propagowania idei ekslibrisu wśród najmłodszego pokolenia twórców. Choć poziom prac jest zróżnicowany, wydaje mi się, że warto, by studenci mieli przynajmniej świadomość, że coś takiego jak księgoznak istnieje oraz by wiedzieli, jakie są zasady jego tworzenia. (…) Rozbudzone zainteresowania zaowocowały realizacją licznych księgoznaków – u części autorów lista opus ma już kilkadziesiąt pozycji. Pojawiły się pierwsze sukcesy – udziały w międzynarodowych przeglądach, wystawy indywidualne ekslibrisu w kraju i za granicą. Własny rozwój i poszukiwania twórcze staramy się w ramach pracowni wspierać wewnętrznymi konkursami i warsztatami. Do tej pory odbyły się: konkurs na PF-kę, konkurs na ekslibris dla Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz warsztaty In Memoriam Jura Gajdzica. Doczekaliśmy się również dyplomów: magisterskiego Aleksandry Hachuły oraz licencjackiego Ewy Chorążak z zakresu cyfrowego ekslibrisu, co trzeba podkreślić jest bezprecedensowe w skali kraju. 

Wszystkie prace konkursowe dla naszego Stowarzyszenia zostały przekazane do zbiorów PSMK. Po raz pierwszy koleżanki i koledzy mieli możliwość je obejrzeć w czasie spotkania noworocznego w Parowozowni Skierniewice 18 stycznia br. Do tego zbioru kolega Ryszard Bandosz dołączył ekslibris wykonany przez siebie dla Judyty Kurowskiej-Ciechańskiej.

Marek Moczulski

Na górę strony